Hikoki 36V Multivolt Circular Saw 165mm 2 x 2.5AH LI-ION Batteries C3606DAJRZ
Hover Over to Zoom In
Frequently bought together
Overview
  • High overload capacity
  • High cutting speed
  • Silent mode reduces noise and improves motor efficiency
  • Maximum cutting depth of 66mm
Technical specification
Blade Diameter
165mm
Bore Size
20mm
Weight
2.70 kg
Battery Type
Lithium Ion
Number of Batteries
2
No Load Speed
4300/min
Brushless
Yes
Voltage
36 V
Case
No
Includes
Type
Circular
Years Guaranteed
3
Brand Name
HiKOKI
Manufacturer Model No
C3606DAJRZ
Reviews
Be the first to review this product.
Retail price
each
Trade price
Inc. VAT
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
Manufacturer Model No
DCS369N-XJ
Brand Name
DeWalt
Weight
1.43 kg
Maximum Cut in Wood
90 mm
Maximum Cut in Steel
40 mm
Power Type
Cordless
Battery Type
Li-Ion
Battery Storage Capacity
1
Number of Batteries
0
No Load Speed
0–2800
Brushless
Yes
Stroke Length
16 mm
Strokes per Minute
Noise K Factor
3
Noise Sound Power
95
Noise Sound Pressure
87
Vibration K Factor
Cutting Board - 2.3 Cutting Wooden Beam 1.9
Voltage
18V
Type
Battery
Years Guaranteed
1
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
The 54V Cordless DCS397 Alligator saw has the same performance as its corded brother. Testing showed it can cut 98 Poroton blocks on a single battery charge. You can now complete the toughest jobs with no trailing cables. It runs on the World's first 18/54V convertible battery pack system giving you raw power anywhere and the dawn of a new era in cordless power tool technology. This will provide in excess of a full day's runtime on a single charge for most users. The potential for this technology is limitless for each and every trade with game changing levels of performance. The DCS397 has a thicker sword for reduced deflection giving a more accurate cut and also a redesigned handle and large lock off button for better control. Comes with 2 x XR Flexvolt 54V 6.0Ah batteries, fast charger and small canvas toolbag. Sold in a cardboard carton.
Range Description
Power Saws
DeWalt
Country Origin
Czech Republic
DCS397T2-GB
Made To Order
N
6.50 kg
Maximum Cut in Wood
430 mm
Power Type
Cordless
Lithium Ion
Battery Storage Capacity
6 Ah
2
Charge Time
60 min
Stroke Length
40 mm
Strokes per Minute
0 - 2400 spm
Noise K Factor
3 dB(A)
Noise Sound Power
104 dB(A)
Noise Sound Pressure
95 dB(A)
Vibration K Factor
1.5 m/s2
54 V
Case
No
Includes
DCS397 Alligator Saw, 2 x 54V FlexVolt Batteries, Multi-Voltage Fast Charger, TCT Class 12 Blade Set and Hex Key in Kit Box
Alligator Saws
each (Inc. VAT)
The DeWalt 18V XR Li-ion Jigsaw is part of the intelligent XR lithium-ion platform designed for efficiency and making applications faster. The powerful and highly efficient fan cooled motor with replaceable brushes, delivers up to 3000 strokes per minute, making cutting applications faster. The 3 sided pendulum action feature controls the aggressiveness and smoothness of cuts.
2.40 kg
Maximum Cut at 90 Degrees
135 mm
135 mm
Maximum Cut in Steel
10 mm
Maximum Cut in Aluminium
35 mm
Maximum Bevel
45 °
26 mm
0 - 3000 spm
3 dB(A)
100 dB(A)
89 dB(A)
3.0 m/s2
Wattage
400 W
18 V
DCS331 Jigsaw, Dust Spout and Anti-Scratch show cover
Jigsaw
DCS331N-XJ
The DeWalt 18V XR Brushless Li-Ion Recip Saw-Bare Unit is part of the 18V XR lithium-ion platform and is an efficient compact cordless solution for wood and metal trimming and demolition. The four position blade clamp allows for versatile cutting in multiple angles. Blade change has been made easier with the lever action keyless blade clamp for quick and easy blade changeover. An LED light has been integrated for improved visibility whilst cutting. (Battery Not Included)
DCS367N-XJ
18 V
Reciprocating Saws
DeWalt 18V XR Sub Compact Reciprocating Saw - Bare