VELUX Opaque Polycarb Dome ISD080080 0110 800 mm x 800 mm
Hover Over to Zoom In
Frequently bought together
Overview
  • A Flat Roof Base is required with all top covers (Flat, Curved Or Domed Are Available)
  • Energy efficient
  • Includes fixed (CFP) or electrically operated (CVP)
  • Easy to install
  • U-value 1.4Wm2K
  • External surface area Ud-value 0.72W/m2K
  • Durable
  • Conforms to EN1627-30
Technical specification
Dimensions
800 x 800 mm
Type
Opaque Dome
Brand Name
VELUX
Country Origin
Denmark
Reviews
Be the first to review this product.
Retail price
each
Trade price available
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
Height
1200 mm
Width
900 mm
Dimensions
900 mm x 1200 mm
Window Type
Flat Roof Window Base
Roof Pitch
0° - 15°
Power Source
Fixed
Years Guaranteed
10
Manufacturer Model No
CFP 090120 0073QV
Country Origin
Denmark
Brand Name
VELUX
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
Height
1200 mm
Width
1200 mm
1200 mm x 1200 mm
Window Type
Flat Roof Window Base
Roof Pitch
0° - 15°
Power Source
Manual
Years Guaranteed
10
Manufacturer Model No
CXP 120120 0473Q
each (Inc. VAT)
1500 mm
1000 mm
1000 mm x 1500 mm
Fixed
CFP 100150 0073QV
600 mm
600 mm
600 mm x 600 mm
0-15 degrees
Electric
CVP 060060 0673QV
VELUX Fixed Flat Roof Base 900mm x 1200mm
VELUX Flat Roof Access Escape 1200mm x 1200mm
Velux Flat Roof Fixed Base 1000 x 1500mm CFP 100150 0073QV
VELUX Flat Roof Base Electric 600mm x 600mm CVP 060060 0673QV