Wavin HEP2O HXP25/22W PUSH-FIT Standard Pipe Coil 22mm x 25m
Hover Over to Zoom In
Overview
  • Flexible pipe makes it easier to handle on site and fewer fittings needed
  • Pipe comes off the coil straight thanks to Smartpack dispenser
  • Inner wrap retains unused pipe for next time
  • Feel the rumble, leak free connection guaranteed
  • Tamper proof – HepKey required to remove pipe from fitting
  • Not suitable for conveying gas, oil or underground supplies
  • Colour-coded packaging for easy identification - green 10mm, blue 15mm, purple 22mm and orange 28mm
  • In4Sure joint recognition for secure joints
  • 50 year industry leading guarantee
  • BS EN 7291 parts 1 and 2, WRAS approved
Technical specification
Diameter
22 mm
Length
25 m
Connection Type
Push-Fit
Material
Polybutylene
Colour
White
Years Guaranteed
50
Type
Barrier Pipe Coil
Brand Name
Wavin
Manufacturer Model No
HXP25/22W
Made To Order
N
Reviews
Be the first to review this product.
CLEARANCE
Retail price
per coil
Trade price
Inc. VAT
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
CLEARANCE
Range Description
WavinCoil
Brand Name
Wavin
Country Origin
UK
Manufacturer Model No
80D100
Made To Order
N
Dimension 1
80.0
Diameter
80 mm
Maximum Diameter
80 mm
Minimum Diameter
80 mm
Material
PVC-U
Colour
White
Range
WavinCoil
Pack Quantity
1
Years Guaranteed
1
Certifications Met
Bs4962
Type
Pipe
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
15 mm
Length
50 m
Connection Type
Push-Fit
Polybutylene
Finish
Clean Gloss
50
Barrier Pipe Coil
Range Description
Barrier Pipe
HXP50/15W
per coil (Inc. VAT)
Flexius polybutylene UFH pipe with integral oxygen barrier, for non-potable applications.
Thermoboard
16UH070
Pipe Coil Size
70 m
Pipe Diameter
20 mm
Weight
5.74 kg
Coverage
70 m
Underfloor Heating Pipe
each (Inc. VAT)
PE Barrier Pipe
25 mm
50 m
Blue
Coil
WavinCoil 80mm Corrugated PVC Pipe - Perforated 100m coil 80D100
Wavin HEP2O Hx x 50/15W Standard Barrier Pipe Coil 15mm x 50m
Thermoboard Underfloor Heating Pipe 16mm x 70m
Osma MDPE Coil Trigon 12.5 Bar Blue 25mm x 50m