Bosch Freud Trim Saw Blade 165 x 1.7 x 20 x 24T F03FS02409
Hover Over to Zoom In
Overview
  • Super micrograin carbide tips with titanium for maximum sharpness, strength and durability
  • Laser cut blades providing a thinner harder saw blade that cuts faster and cleaner
  • Whisper quiet laser cut expansion slots preventing blade warp for a cleaner cut
  • Anti-kickback design: reduces kickback from feeding the saw too quickly
  • Teflon coated for better performance with low heat, less corrosion, and reduced resin build up
  • Precision tensioning for superior blade flatness
  • High strength steel produces stable, flat blades even after years of use
Technical specification
Diameter
165 mm
Bore Size
20 mm
Type
Circular Saw Blade
Pack Quantity
1
Brand Name
Bosch
Made To Order
N
Manufacturer Model No
F03FS02409
Reviews
Be the first to review this product.
Retail price
each
Trade price
Inc. VAT
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
Diameter
190 mm
Thickness
2.40 mm
Bore Size
30 mm
Number of Teeth
24
Cut
Long Grain/Cross Grain
Material
Carbide
Application
Wood Cuts
Type
Circular Saw Blade
Pack Quantity
1
Range Description
Recip and Jigsaw Blades
Brand Name
Bosch
Manufacturer Model No
LP30M 015
Made To Order
N
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
Length
100 mm
Number of Teeth
20
Teeth Per Inch
5
Tooth Pitch
4 mm
Shank Type
T-Shank
Material
HSS
Application
Wood
Jigsaw Saw Blade
5
each (Inc. VAT)
Jigsaw Saw Blade
EXPERT Hardwood two-sided clean T308BFP jigsaw blade designed for use with T-shank clamping systems. The T308BFP Precision for Hard Wood blade provides precise, debris-free straight cuts in wood. Its increased blade thickness enhances rigidity, reducing deflection and ensuring accurate angular cuts. The precision-ground teeth with taper-ground body facilitate clean incisions, while dual rows of teeth oriented at different angles enable tear-free cuts on both the top and bottom surfaces. Constructed from bi-metal (BIM), featuring a fully hardened high-speed steel (HSS) tooth strip bonded to a highly elastic high-carbon steel (HCS) body, suitable for cutting hardwood and abrasive woodworking materials. It incorporates a 2.2XC tooth geometry, with a fine pitch of 2.2 mm and a blade length of 117 mm, optimized for sawing solid wood with thicknesses ranging from 5 to 50 mm.
Country Origin
CH
Range Description
Bosch Professional
Bosch Freud Tct Circular Saw Blade 190 x 30mm x 24T LP30m 015