Makita DTR180ZK 18V Brushless Rebar Tying Tool Body Only
Hover Over to Zoom In
Overview
  • Rebar ranges D10 x D10 - (D13 x2) x (D13 x2)
  • Approximately 120 ties per reel (BL1850B)
  • Tie wire reel can be replaced simply by opening reel cover
  • Brushless motor
Technical specification
Brushless
yes
Wattage
340 watt
Weight
5.40 kg
Power Type
cordless
Battery Type
li-ion
Voltage
18 V
Case
yes
Includes
Hex wrench,Belt clip,Carry case
Type
rebar tying tool
Years Guaranteed
1
Manufacturer Model No
DTR180ZK
Country Origin
Japan
Brand Name
makita
Reviews
Be the first to review this product.
Retail price
each
Trade price available
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
5 (1 review)
Makita is the leading manufacturer of professional power tools on the market. The DTD153 Impact Driver features Makita's Brushless Motor, giving both longer life and greater power. Compact in design, and packing an impressive 170Nm maximum fastening torque, powered by 18V Li-ion batteries, ensuring reliability and performance.
Blows per Minute
3600 bpm
Maximum Torque
170 Nm
Brushless
No Load Speed
3400 rpm
Chuck Type
1/4 in Hex
Power Type
Cordless
Battery Type
Li-ion
Voltage
18 V
Case
No
Type
Impact Driver
Years Guaranteed
1
Brand Name
Makita
Dimension 1
85.0
Dimension 2
170.0
Dimension 3
210.0
Manufacturer Model No
DTD153Z
Country Origin
Japan
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
The HR2650 is a 3 function 2kg class SDS+ rotary hammer drill with a 26mm capacity in Concrete and new HEPA dust collection system.
No
No Load Speed
0 - 1200 rpm
Corded
240 V
Rotary Hammer Drills
HR2650/2
each (Inc. VAT)
The Makita DRT50ZX4 is a BODY ONLY Router/Trimmer with 3/8" or 1/4" collet capacity and variable speed from 10,000-30,000 RPM. Supplied with Trimmer Base, straight guide, dust nozzle, collet cone, template guide and trimmer guide. Compatible with Makita 18V LXT batteries.
China
DRT50ZX4
Collet Capacity
1/4" or 3/8"
Weight
1.80 kg
18 V
Includes
Router Trimmer
The Makita DTS141ZJ is a BODY ONLY Brushless motor Oil Impact Driver. Greatly reduced noise and vibration due to the oil filled gearbox. Electronic 3-speed selection & battery fuel gauge. Compatible with Makita 18V LXT batteries.
Blows per Minute
2700bpm
Maximum Torque
40Nm
Y
Chuck Type
1/4" hex
Lithium Ion
18 V