Simpson JHA450/125 Timber to Timber Joist Hanger
Hover Over to Zoom In
Overview
  • The industry standard timber hanger for solid joists
  • Speed prongs provide a temporary fix for an even quicker installation
  • A location tab in the bottom of the hanger allows quick and accurate alignment
  • Wider than normal strap ensures maximum contact where it counts
  • Face fix or wrap over installation
Technical specification
Height
452.5 mm
Thickness
1.50 mm
Width
125 mm
Material
Pre-Galvanised Steel
Finish
Galvanised
Pack Quantity
1
Type
Joist Hanger
Range Description
Builder Metalwork
Brand Name
Simpson Strong-Tie
Manufacturer Model No
JHA
Reviews
Be the first to review this product.
Retail price
each
Trade price
Inc. VAT
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
5 (2 reviews)
Height
55 mm
Length
125 mm
Thickness
2.5 mm
Width
30 mm
Material
GALVANISED STEEL
Finish
GALVANISED STEEL
Pack Quantity
50
Brand Name
SIMPSON
per box (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
242.5 mm
0.90 mm
75 mm
Pre-Galvanised Steel
Colour
Steel
Galvanised
1
Type
Joist Hanger
Range Description
Builder Metalwork
Simpson Strong-Tie
Manufacturer Model No
JHA270/75
Made To Order
N
each (Inc. VAT)
150 mm
2 mm
47 mm
Made To Order
N
JHM150/47
each (Inc. VAT)
Length
1000 mm
5 mm
30 mm
Pre-Galvanised
Twist Strap
H10T10
Simpson Strong Tie 120 x 55 x 30mm Adjustable Reinforced Angle Bracket (Box of 50)
Simpson JHA270/75 Timber to Timber Joist Hanger
Simpson Strong-Tie Masonry Supported Joist Hanger 150 mm x 47 mm JHM150/47
Simpson Strong Tie 5mm Twist Restraint Strap 30 x 1000mm