Calmag 15mm Compression Magnetic Scale Inhibitor SI-CALMAG-15
Hover Over to Zoom In
Overview
  • Lifetime guarantee
  • No maintenance
  • One model suits all applications
  • Whole house protection
  • Speedfit fittings for rapid installation
  • No chemicals
  • Combination product
  • Durable nickel plating
  • Available as standard or space saving unit
  • WRAS approved
Technical specification
Brand Name
Calmag
Manufacturer Model No
SI-CalMag-15
Made To Order
N
Diameter
15 mm
Height
46 mm
Length
190 mm
Width
240 mm
Weight
0.384 kg
Flow Rate
1.08 l/sec
Colour
Silver
Years Guaranteed
Lifetime
Type
Magnetic
Reviews
Be the first to review this product.
Retail price
each
Trade price
Inc. VAT
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
Length
185 mm
Height
185 mm
Width
22 mm
Weight
2 kg
Maximum Flow Rate
50 L/min
Maximum Pressure
6 bar
Material
Glass Fibre Reinforced Nylon
Type
Magnetic Filter
Range Description
MagnaClean
Brand Name
Adey
Country Origin
UK
Manufacturer Model No
MC22002
Made To Order
N
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
210 mm
210 mm
22 mm
2 kg
Maximum Flow Rate
50 L/min
Maximum Pressure
6 bar
Material
Glass Fibre Reinforced Nylon
Magnetic Filter
Adey
MCTT001
Range Description
MagnaClean
each (Inc. VAT)
5 (1 review)
381 mm
130 mm
210 mm
3.70 kg
6 bar
Filter & Chemical Pack
CP1-03-00625
Country Origin
UK
Adey MagnaClean
FL1-03-02028
279 mm
196 mm