4Trade HIB9101600 Hop Up Platform 600 x 130 x 300mm
11 Reviews
Hover Over to Zoom In
Overview
  • Folds For Easy Storage
  • Sturdy Platform
  • Non-slip Rubber Feet
  • Safe To Use
Technical specification
Maximum Load
110kg
Maximum Reach Height
2480mm
Maximum Height
480mm
Closed Height
160mm
Tread Count
2
Material
Aluminium
Weight
4.30 kg
Width
300 mm
Type
Hop Up Platform
Years Guaranteed
2
Certifications Met
En131
Range Description
Hand Tool
Brand Name
4Trade
Reviews
Most liked review
Suggested question: - would i buy this product again? Yep!
Retail price
each
Trade price
Inc. VAT
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
Maximum Load
150 kg (23st 9lb)
Maximum Reach Height
1.70 m
Maximum Height
2.55 m
Closed Height
2.85 m
Tread Count
8
Number of Combinations
1
Material
Fibreglass
Weight
20 kg
Width
0.789 m
Type
Step Ladders
Years Guaranteed
10
Standards Met
EN131 Professional and Non-Professional Use
Certifications Met
EN131
Brand Name
Werner
Country Origin
Indonesia
Manufacturer Model No
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
5 (1 review)
150 kg (23st 9lb)
1.27 m (4ft 2in)
1.90 m (6ft 2in)
2.13 m (7ft)
6
Aluminium
8.60 kg
0.54 m
Step Ladders
10
Standards Met
Werner
Country Origin
Indonesia
Manufacturer Model No
each (Inc. VAT)
1.69 m (5ft 6in)
2.32 m (7ft 7in)
2.60 m (8ft 6in)
8
10.80 kg
0.59 m
0.85 m (2ft 9in)
1.48 m (4ft 10in)
1.67 m (5ft 6in)