Stanley FatMax FMHT0-62688 Stubby Ratchet Screwdriver 6 Bits
Hover Over to Zoom In
Frequently bought together
Overview
  • 3 position ratchet: Enables clockwise, anti-clockwise and locked ratcheting positions with left, right and central fixed options
  • Bit storage: For safe and easy bit storage and transportation
  • Fine 45-tooth STANLEY® FATMAX® ratchet: Delivers extremely high torque
  • Large soft grip handle: With bit storage provides added comfort and convenience
  • Stubby Ratchet: Compact, stubby design perfect for working in small confined spaces
  • Magnetic Head: Enables efficient bit retention and rapid changing of accessories
Technical specification
Tip Style
Flared: 5mm, 6mm / Phillips: PH1, PH2 / Pozi: PZ1, PZ2
Length
101 mm
Number of Bits
6
Pack Quantity
1
Type
Multi-Bit Ratchet
Brand Name
Stanley
Country Origin
China
Manufacturer Model No
FMHT0-62688
Made To Order
N
Reviews
Be the first to review this product.
Retail price
each
Trade price available
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
NEW
Versatile set of screwdrivers with slotted, Phillips, and Pozi heads in 100mm and 125mm lengths. Suitable for small to medium tasks, ideal for professionals and DIY enthusiasts. Magnetic tips secure screws in tight spots or at height. Made of corrosion-resistant chrome vanadium steel. Soft-grip, anti-roll handles ensure comfort and reduce hand and wrist strain during prolonged use.
Made To Order
N
Manufacturer Model No
62180
Country Origin
CHINA
Brand Name
Minotaur
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
Number of Tools
16
Includes
Knife, Knife Blades, Screwdrivers, Scissors, Bottle/Can Opener, Pliers & Wire Cutters
Material
Steel
Type
Multi-Tool
Range Description
Fatmax
Stanley
FMHT0-72414
each (Inc. VAT)
66-344M
Pack Quantity
1
Staple Size
6MM-14MM
Length
268 mm
STAPLER AND BRAD NAILER
FMHT70250-0
Taiwan
Minotaur 6 Pcs Screwdriver Set
NEW
Minotaur 6 Pcs Screwdriver Set
Stanley FatMax FMHT0-72414 16 Piece Multi Tool
STANLEY 4 in 1 Pocket Driver
STANLEY 4 in 1 Pocket Driver