Simpson Strong-Tie Masonry Supported Joist Hanger 225 mm x 100 mm JHM225/100
Hover Over to Zoom In
Frequently bought together
Overview
  • Embossments stiffen the hanger and provide better mortar keying
  • Deep side flanges help prevent joist rotation
  • Built in inspection slots
  • Can be shot fired to steel girders
  • Return and straddle options also available
Technical specification
Height
225 mm
Thickness
2 mm
Width
100 mm
Material
Pre-Galvanised Steel
Finish
Galvanised
Pack Quantity
1
Type
Joist Hanger
Manufacturer Model No
JHM
Brand Name
Simpson Strong Tie
Range Description
Simpson Masonry Joist Hanger 225 x 100mm
Reviews
Be the first to review this product.
CLEARANCE
Retail price
each
Trade price
Inc. VAT
Save with a Trade account
Minimum order quantity: 12
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
CLEARANCE
Heavy duty hanger designed for applications requiring additional strength.
Height
213 mm
Thickness
2 mm
Width
76 mm
Material
Pre-Galvanised Steel
Finish
Galvanised
Pack Quantity
1
Type
Joist Hanger
Brand Name
Own Brand
Manufacturer Model No
SAE
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
250 mm
2 mm
75 mm
JHM
Own Brand
each (Inc. VAT)
200 mm
2.50 mm
100 mm
Masonry Hanger
SFH
Simpson Strong Tie
Range Description
Simpson Safety Hanger Sfh200/100/100
Simpson Strong-Tie Heavy Duty Face Fix Hanger 213 mm x 76 mm SAE500/76/2